Období menopauzy je pro ženu nepříjemné. Ženy snáší klimakterium rozdílně. Některé období projdou s nepatrnými potížemi, jiné si menopauzu doslova protrpí. Příznaky mohou být velice nepříjemné a obtěžující. Projevují se různou intenzitou. Noční pocení, bolesti hlavy, výkyvy nálad, ztráta zájmu o intimní život, změny nálad, inkontinence a přibírání na váze. To vše je zapříčiněno hormonální nerovnováhou. Klimakterium může doprovázet i osteoporóza. Kosti, které ztrácejí vápník jsou křehké a více náchylné ke zlomeninám. Ženy v období menopauzy by měly alespoň částečně, hormon estrogen doplnit třeba přírodními doplňky a předejít nebo alespoň nepříjemné potíže zmírnit. Ideální jsou přípravky s obsahem jetele, mateří kašičky a soji.
Jetel luční lze užívat jako příjemně chutnající čaj, který můžete popíjet i dlouhodobě. Rostlina obsahuje přírodní estrogeny, které pomohou řešit pocení, nespavost a návaly horka. Jetel je přínosnou bylinkou i pro citlivou pleť. Ženy, které trpí citlivou pletí, by měly používat pleťovou vodu z jetele. Výhodou je, že bylinu můžete vlastnoručně nasbírat téměř na každé louce. Používají se květy. Sbírejte čerstvé jetelové hlavičky. Zasychající květenství vhodná nejsou.
Podobnou službu jako jetel vám v klimakteriu poskytne soja. Uleví při návalech horka a pocení. Kromě toho konzumace soji snižuje riziko osteoporózy a vysokého krevního tlaku. Pokud jste alergici, buďte se sojovými výrobky opatrní. Soja totiž patří mezi alergeny.
Úlevu přináší mateří kašička. Povzbuzuje sexuální aktivitu a zpomaluje příznaky stárnutí organismu. Omlazující účinek má i v kosmetických přípravcích. Ve formě pleťových vod, krémů i masek působí příznivě proti stárnutí pleti.
Pokud užíváte ještě jinou hormonální léčbu, užívání přírodních prostředků pro jistotu zkonzultujte s lékařem. Mohlo by dojít ke kontraindikaci.