Máte ve své rodině babičku nebo dědečka, kteří žijí sami a jakž takž „vyjdou“ každý měsíc s penězi? Zavnímali jste jejich finanční problémy? Anebo víte o sousedovi, který žije sám, má nízký důchod a nakupuje jen nezbytné potraviny, protože musí hlavně zaplatit nájem? Gratuluji vám! Dnes se totiž lidé o své sousedy a někdy, bohužel, ani o své nejbližší, nezajímají. A proč? Někdy proto, že nemají čas, někdy proto, že je to vlastně nezajímá – sami mají svých problémů dost, tak proč si nakládat s cizími problémy … Chápu vás, ale přesto – pokud máte sílu, kterou staří lidé už nemají, věnujte ji svým blízkým anebo osamělému sousedovi. Staří lidé nechtějí být druhým na obtíž, mnohdy nevycházejí ven, a proto ani nevědí, kde sim mohou dané informace zjistit a jak si pomoci.
Pro lidi s nízkým příjmy je tu jistá pomoc, a to stát a jeho dávky státní sociální podpory. Úřady práce vyplácejí příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, porodné, rodičovský příspěvek a někdy také, bohužel – je to život – i pohřebné. Navíc je na úřadu práce i odbor Hmotné nouze, kde vyplácejí doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a za určitých podmínek mimořádnou okamžitou pomoc.
Předejte informaci svým blízkým – dědečkům, babičkám, kteří živoří a zajděte s nimi na příslušný úřad práce (tam, kde mají trvalé bydliště) nechť požádají o příspěvek na bydlení. Doprovoďte je a pomozte jim vyplnit formuláře.
O příspěvek na bydlení se žádá každé čtvrtletí, neplatíte žádné poplatky.
Důchodci nemusí prokazovat příjmy, protože úřad práce je propojený s příslušnými správami sociálního zabezpečení, tudíž se důchody sehrávají a úřad práce výši důchodu vidí. Proto důchodci nemusí docházet na okresní správy sociálního zabezpečení, aby jim výplatu důchodu potvrdili, ani nemusí na úřad práce dokládat výměry důchodů či jejich zvýšení.